Advent en Kerst 2025 – Wees welkom! Of toch niet …


Bijbelteksten in deze serie
- Jesaja 2:1-5
(OL), Jesaja 11:1-10 (BB) en Matteüs 24:32-44 (30 nov.) - Jesaja 11:1-10
(OL) en Lucas 1:26-38 (BB) (7 dec.) - Jesaja 35:1-10
(OL) en Lucas 1:39-56 (BB) (14 dec.) - Jesaja 7:10-17
(OL) en Matteüs 1:18-24 (BB) (21 dec.) - Jesaja 8:23b–9:6
en Lucas 2:1-21 (24 dec.) | Kerstnacht - Johannes 1:1-14
, Lucas 2:1-21 en Matteüs 2:1-12 (25 dec.) | Kerstmorgen - Matteüs 2:13-23
(28 dec.)
Wat maakt deze serie actueel?
Gods redding past niet in onze denkkaders. Gods messias komt niet als het ontbrekende puzzelstukje dat ons project afmaakt, eerder als een steen die onze bouwwerken omverwerpt. Advent vraagt daarom om bezinning. We heten degene welkom die ons leven op zijn kop komt zetten. Om te delen in de vreugde van de kinderen en het kerstkind met open armen te ontvangen moeten we onszelf opzij zetten – onze ideeën over wat verstandig, nodig en goed is. Alleen dan zijn we voorbereid op Jezus’ komst.
Wees welkom! Of toch niet ...
In het het Bijbel Basics project ‘Wees welkom!’
De teksten in deze serie in het kort
Deze Adventserie van Preekinspiratie – die aansluit bij Bijbel Basics – begint met vier teksten uit die als messiaanse teksten gelezen worden in de Adventtijd: Jesaja 2:1-4, 7:10-17, 9:1-6 en 11:1-9. Op het eerste gezicht benadrukken ze de blijde boodschap: er komt een messiaanse tijd met een koning van vrede. Maar er is meer aan de hand.
In Jesaja 7:10-17 wijst koning Achaz Gods teken af – hij vertrouwt op een bondgenootschap met Assyrië. Het hoopvolle teken van Immanuel verandert daarom voor hem in een dreigende boodschap. Bij messiaanse koning van Jesaja 11 gelden andere waarden dan in de ons bekende wereld: geen gewapende overmacht, maar geestelijke overmacht. En daardoor een nieuwe tijd van een onmogelijke vrede. Past die vrede wel in onze denkkaders? Dat is de grote vraag. Die schitterende tekst van Jesaja 2, over het omsmeden van zwaarden tot ploegijzers, over het daadwerkelijk vergeten wat oorlog is – wie staat daarvoor open in een tijd van crisis? Wij zitten, net als koning Achaz, op een totaal ander spoor over wat vrede brengt dan God.
Na Jesaja gaan we over op Lucas 1:26-38, 1:39-56 en Matteüs 1:18-25. We lezen over Maria die bezocht wordt door Gabriël en haar bezoek aan Elisabet. Wie het lied dat Maria zingt tot zich laat doordringen, beseft dat hier meer aan de hand is dan alleen een vrolijke boodschap. De wereld wordt omvergehaald. De macht van de groten wordt gebroken. De armsten, de zwaksten worden door God naar voren getrokken. De wereld van het kind dat komt is een compleet nieuwe wereld.
Verdieping: hoe lees je ‘messiaanse’ profetieën?
Henk Bakker (hoogleraar namens de Unie van Baptistengemeenten) heeft een verdiepend artikel geschreven bij deze serie. Hij gaat in op de gelaagdheid in de zogeheten ‘messiaanse’ teksten in de eerste hoofdstukken van het boek Jesaja, en geeft enkele hermeneutische handvatten geven die kunnen helpen bij het maken van adventspreken.











