Terug naar de leeuw en het lam


In een vorige blog zagen we dat het visioen in Openbaring 5 ons vertelt dat de geschiedenis in handen van de Heer Jezus ligt. Deze keer kom ik terug op Openbaring 5, omdat we daar nog iets belangrijks lezen. Laten we eens kijken naar hoe Jezus wordt genoemd.
Johannes begint met Hem aan te kondigen als de leeuw uit de stam van Juda (vers 5). Dit betekent dat onze Heer de kenmerken van een leeuw heeft: koninklijk, sterk, indrukwekkend, angstaanjagend voor zijn vijanden. Maar het verrassende is dat Hij vervolgens op het hemelse toneel verschijnt als een lam – ongeveer het tegendeel van een leeuw. Bij een lam denken we meestal aan klein, zwak, weerloos en aaibaar.
Offerlam
In de Bijbel roept een lam ook nog andere gedachten op. Denk maar aan het pesachfeest, waarop een lam moest worden geslacht en gegeten. Kijk maar eens naar Exodus 12. De associaties die het lam daar oproept zijn zonde, schuld, vergeving en bevrijding. De Joden vierden voortaan zo het pesachfeest (en nog altijd); ook Jezus had dit gedaan met zijn leerlingen (Lucas 22:1-20). Toen had Hij al een verband gelegd tussen het lam en zichzelf. Dezelfde gedachte vinden we in het vierde evangelie, waar Jezus ‘het lam van God, dat de zonde van de wereld wegneemt’ wordt genoemd (1:29). Daar zit ook een toespeling op Jesaja 53 in, net als hier in Openbaring 5:9.
Twee beelden van Jezus
Op het eerste gezicht is dit een vreemde combinatie. Jezus, de leeuw als lam. Jezus, het lam als leeuw. Beide beelden (want het blijven beelden) zijn Bijbels maar wel contrasterend. Beide zijn waar. We zouden kunnen zeggen: Jezus is oorspronkelijk leeuw, maar Hij vernederde zich tot lam. In kerkelijke woorden: de Zoon van God werd mens en stierf aan de zonden van de wereld.
In Openbaring 5 zijn deze gedachten aanleiding tot een uitvoerige lofzang. De hemelse cantorij of worshipband trekt alle registers open (verzen 8 tot 14). Zo ontvangt Jezus aanbidding in de hemel – en verdient die ook op aarde.
Wie is Jezus?
Maar hoe gaan wij met deze combinatie van beelden om? Wie is Jezus nu echt? Sommigen van ons zijn gewend om de Heer Jezus te zien als de machtige, sterke leeuw. Ze kunnen dat instinctief doen of als een bewuste keuze. Ze zien Jezus vooral als de Zoon van God, de Schepper en Heerser over het universum. Anderen benadrukken juist dat Jezus is zoals wij, een van ons: kwetsbaar, invoelend, dichtbij. Hij leefde op aarde als een gewoon mens en stierf aan het kruis. Ook deze keuze kan gevoelsmatig of rationeel zijn.
Het spannende is dat beide aspecten natuurlijk waar zijn. We kunnen het een zeggen zonder het andere te ontkennen. Ik denk wel dat we steeds in gedachten moeten houden dat het slechts aspecten zijn van wie de Heer werkelijk is. We doen er goed aan om ze in evenwicht te houden: Jezus is Leeuw en Lam. Hij is de machtige Heer en de liefhebbende Vriend. We moeten het een zeggen en het andere niet ontkennen.
Ik denk dat het boek Openbaring in deze beelden samenvat wat we overal in het Nieuwe Testament en in feite in de hele Bijbel zien. Jezus Christus staat aan de kant van God – maar Hij werd mens. Jezus is koning – maar Hij werd knecht – en is nu weer koning in de hemel. Natuurlijk spreekt het ene beeld ons soms meer aan dan het andere. Dat kan samenhangen met onze ervaringen, onze opvoeding, de kerk die we bezoeken. Maar daarmee moeten we dat andere beeld nog niet ontkennen of negeren. Laat beide aspecten van de Heer maar rustig naast elkaar staan: Hij is leeuw en lam.
Dr. Pieter J. Lalleman


