Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap

STAP 5 - Gaven van de Geest

Bijbeltekst(en)

1 Korintiërs 12

Vele gaven, één Geest

1Over de gaven van de Geest, broeders en zusters, wil ik u het volgende zeggen.

2Zoals u weet was u in de tijd dat u nog niet geloofde volledig in de ban van de afgoden, die taal noch teken geven. 3Daarom zeg ik u nadrukkelijk: niemand kan door toedoen van de Geest van God zeggen: ‘Vervloekt is Jezus,’ en niemand kan zeggen: ‘Jezus is de Heer,’ behalve door toedoen van de heilige Geest.

4Er zijn verschillende gaven, maar er is één Geest; 5er zijn verschillende dienende taken, maar er is één Heer; 6er zijn verschillende uitingen van bijzondere kracht, maar het is één God die ze allemaal en bij iedereen teweegbrengt. 7In iedereen is de Geest zichtbaar aan het werk, ten bate van de gemeente. 8Aan de een wordt door de Geest het verkondigen van wijsheid geschonken, aan de ander door diezelfde Geest het overdragen van kennis; 9de een ontvangt van de Geest een groot geloof, de ander de gave om te genezen; 10en weer anderen de kracht om wonderen te verrichten, om te profeteren, om te beoordelen of een profetie van de Geest afkomstig is, om in klanktaal te spreken of om klanktaal uit te leggen. 11Al deze gaven worden geschonken door een en dezelfde Geest, die ze aan iedereen afzonderlijk toebedeelt zoals Hij wil.

1 Korintiërs 12:1-11NBV21Open in de Bijbel

De christelijke gemeenschap in de stad Korinte kun je beschrijven als ‘enthousiast’. Dat woord is afgeleid van de Griekse woorden voor ‘in God’. De christenen in Korinte zijn enthousiast over hun nieuw ontdekte overtuigingen en de speciale krachten die ze hebben ontvangen. Maar ze zijn ook gemakkelijk te beïnvloeden door leraren die een andere boodschap verkondigen dan Paulus, en ze hebben de neiging om overmoedig en zelfs arrogant te zijn.

Daarom schrijft Paulus hun, om hen terug te roepen naar de grondbeginselen van het christelijk geloof. Ja, ze hebben speciale gaven ontvangen van de heilige Geest, en ja, deze gaven stellen hen in staat om spectaculaire dingen te doen. Maar het belangrijkste waar de Geest hen bij helpt, is om te verkondigen dat ‘Jezus de Heer is’.

De speciale vaardigheden die ze van de Geest hebben ontvangen – onderwijzen, genezen, woorden van God doorgeven, spreken in vreemde talen enzovoort – zijn niet iets om beter in te willen zijn dan de ander of om over op te scheppen. Nee, het zijn middelen om de christelijke gemeenschap te helpen en te ondersteunen. Als ze op deze manier worden gebruikt, zal het gebed van Jezus vervuld worden: alle gelovigen zullen één zijn en ze zullen Gods liefde aan de wereld tonen (Johannes 17:20-23).

Maakt de Geest jou ook enthousiast?

Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschapv.4.39.1
Volg ons